Cross Country / Track & Field

Cross Country News and Weekly Announcements

To be placed on our email communication list, please email Coach Hillary Kigar at hkigar@bishopodowd.org

CHECK OUT OUR PHOTO ALBUM – CLICK HERE

Click Here – Directions to Practice Locations

Track/Cross Country Alumni Run

Alumni Run is Friday, 8/28, at Knowland Park from 3:30-5. The girls start at 4:15 and
boys start at 4:45. Hope to see you there. My number is below in case
anything comes up. Thanks and GO DRAGONS!!!

Jamal Cooks
510-708-0344

Informational Cross Country Meeting Set for Friday, August 21 at 3:20pm

runner

All interested students in participating in cross country are expected to attend.

California State Track Meet Recap

Read more »

KaRa Awakoaiye receives Athlete of the Month Honors by Star Playerz



KaRa Awakoaiye receives Athlete of the Month Honors

Download the article »

O’Dowd Student Athletes Qualify for the CIF State Championship

Bishop O’Dowd’s track and field team will send a number of student-athletes to the CIF state championship in Clovis, California on June 3 through the 4 after their performance at the North Coast Section – “Meet of Champions” qualifying meet at Cal’s Edwards Stadium on Saturday, May 3. Read more…

Track Team Shines at WACC Conference Championships

non varsity 1600m

Dragons take second place team finish for both men and women.

WACC Non-varsity Championship Recap

TrackWACCfinals1

Maddie Murphy wins the 3200m and advances to the Varsity Championships.

Dragons compete strong at prestigious Arcadia Invitational

Arcadia3

O’Dowd athletes competed with some of the best track and field athletes from around the country.

Bishop O’Dowd women capture first place at Chabot Relays

A few athletes used the Chabot Relays as an opportunity to get in a few tune up races in preparation for the upcoming weekend at the Arcadia Invitational. SPRINTS In the 100m, Bishop O’Dowd athletes placed 1st, 2nd and 3rd lead by KaRa Awakoaiye who won with a new PR of 12.47. Behind her were [...]

O’Dowd distance runners compete well at Stanford Invitational

NickDowns

Runners set personal records in highly competitive races.

Varsity Women
The varsity women’s team has a long tradition of success going back to the early 1970’s. Bishop O’Dowd High School is proud to have one of the oldest and most successful women’s programs in the State. Since 1986, our dual meet record has been approximately 178-18. Since 1986, the Dragons have won league championships in 1986, 1987, 1988, 1989, 1991, 1992, 1993, 1994, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, and 2005. The women have won four North Coast Section (NCS) Championships, and have earned six other finishes in the top 3 in the ultra competitive NCS. The women have had major success at the State Meet where we have finished 5th in 1991, 3rd in 1992, 3rd in 1993, 3rd in 2000, 6th in 2001, and 2nd in 2004.

Varsity Men
The men have also had a great tradition of success since 1986 having won eight league championships (1986, 1990, 1991, 1992, 1994, 1995, 1996, 2003). The Dragons won a North Coast Section Championship in 1995, three NCS Championships 2nd Place finishes (1991, 1993, 2001), and three NCS 3rd Places finishes (2003, 2004, 2005) to earn berths for the State Meet each year.


Track & Field History


The O’Dowd track team competes at a local, state and national level. The program has achieved numerous top 50 performances in California state history and most notably in 1993, the girls team was selected national champions according to “School Marks”, the national track and field recording agency. Bishop O’Dowd’s top 50 perfomances in state history include: the 4×800 meter relay team (7th), Bisa Grant in 100 meter hurdles (10th), girls sprint medley (12th), Miranda Wilson in discus (14th), Miesha Marzell in 800 meters (18th), Michelle Decoux in 300 hurdles (18th), Jamilla Churchill in High Jump (24th), girls 4×400 relay (33rd), Ayana Grant in 100 hurdles (33rd), Lesa Parker in girls 200 meters (39th), and Lesa Parker in girls 100 meters (41st).

 

    Women’s Track Field History
    League Championships
    Hayward Area Athletic League (HAAL) 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008
    Alameda Contra Costa Athletic League (ACCAL) 1994, 1995, 1996
    East Shore Athletic League (ESAL) 1987, 1988, 1989, 1990, 1991, 1992, 1993
    Catholic Athletic League (CAL) 1973, 1986
    North Coast Section (NCS – Bay Shore) Championships
    NCS – 1st Place 1987, 1988, 1989, 1990, 1991, 1992, 1993, 1994
    NCS – 2nd Place 1986, 1996, 2004, 2006, 2007
    North Coast Section (NCS) – Meet of Champions
    2nd Place 2006, 2007
    California Interscholastic Federation (CIF) State Meet
    2nd Place 1993, 1994
    3rd Place 1992, 2007
    Individual Records
    North Coast Section (NCS) Bay Shore Meet Record Holders
    No. 1 Bisa Grant 100m LH 13.85 1994
    No. 1 Jamilla Churchill High Jump 5-8 1996
    No. 1 Miranda Wilson Shot Put 44-8 2006
    North Coast Section (NCS) – All-Time Records (Top 10)
    No. 2 Lesa Parker 100 Meters 11.51 1992
    No. 2t Jamila Churchill High Jump 5-10 1994
    No. 4t Aisha Sims High Jump 5-8 1992
    No. 5 4 X 400 Meters 3:44.96 1993
    No. 6 Miesha Marzell 800 Meters 2:09.13 1993
    No. 6 Bisa Grant 100 Hurdles (33″) 13.83 1994
    No. 7 Michelle De Coux 300 Hurdles 42.16 1988
    No. 7 Miranda Wilson Shot Put 44-8 2006
    No. 7 Miranda Wilson Discus 155-6 2006
    No. 8 Ayana Grant 100 Hurdles (33″) 14.06 1995
    Wind-aided:
    Bisa Grant 100 Hurdles (33″) 13.76 100 Hurdles (33″) 13.76 1994
    California Interscholastic Federation (CIF) State Records
    Automatic-Timing
    No. 14 Bisa Grant 100 Meters 13.83 1994
    Wind-Aided Automatic-Timing
    Bisa Grant 100 Hurdles (33″) 13.76 100 Hurdles (33″) 13.76 1994
    CIF State Meet Top Finishes
    1st Place Brazile Clark, Jennifer Hinds, Shane Mullany-Banks, Lia Rivers-Birt
    4 X 400 Meter 3:47.42 2007
    1st Place Miesha Marzell 800 Meters 2:09.13 1993
    1st Place Bisa Grant 100 Meters Hurdles 14.11 1993
    1st Place Miesha Marzell 800 Meters 2:10.29 1992
    1st Place Michelle DeCoux 100 Meters Hurdles 13.91 1988
    1st Place Michelle DeCoux 300 Meter Hurdles 42.16 1988
    2nd Place Bisa Grant 100 Meter Hurdles 13.76 1994
    2nd Place Jamilla Churchill High Jump 5-10 1994
    2nd Place Miranda Wilson Shot Put 44-11.50 2007
    2nd Place Miranda Wilson Discus 159-1 2007
    3rd Place Brazil Clark 800 Meters 2007
    3rd Place Michelle Daggs Discus 149-7 2000
    3rd Place Jamilla Churchill High Jump 5-8 1995
    3rd Place 4X100 Meter Relay 47.45 1994
    3rd Place 4X400 Meter Relay 3:49.98 1993
    3rd Place Crystal Miles-Threat 400 Meters 55.78 1993
    3rd Place 4X400 Meter Relay 3:47.84 1992
    3rd Place Lesa Parker 200 Meters 24.08 1992
    4th Place 4X400 Meter Relay 3:47.60 1995
    4th Place 4X100 Meter Relay 47.29 1991
    4th Place 4X400 Meter Relay 3:52.22 1991
    5th Place Christian Tucker 100 Meters 12.12 2002
    5th Place 4X100 Meter Relay 47.53 1999
    5th Place Aisha Sims 300 Meter Hurdles 46.37 1992
    5th Place Bisa Grant 100 Meters 12.24 1992
    5th Place Lesa Parker 100 Meters 11.80 1992
    5th Place Bisa Grant 200 Meters 24.4
    5th Place Ariel Wright 1600 Meters 4:57.54 2005
    6th Place Ariel Wright 3200 Meters 10:40.81 2006
    6th Place Ariel Wright 3200 Meters 2005
    6th Place Candace Miles-Threat 800 Meters 2:13.71 1993
    7th Place 4X100 Meter Relay 2003
    7th Place 4X100 Meter Relay 48.71 2002
    7th Place Michelle Decoux 100 Meter Hurdles 14.65
    8th Place Lia Rivers-Birt 800 Meters 2009
    8th Place Lexi Pappas 1600 Meters 5:15.69 2006
    9th Place Damajeria Dubose 1600 Meters 2009
    10th Place Brazil Clark 800 Meters 2006
    13th Place Shane Mullany-Banks 300 Meter Hurdles 45.46 2006
    14th Place Miranda Wilson Shot Put 40-05.50 2006
    3rd Place Miranda Wilson Discus 145-02 2006
    9th Place 4X400 Meter Relay 3:52.91 2006
    9th Place Allyson Criner Discus 132-11 2002
    9th Place Michelle Daggs Discus 127-7 1999
    10th Place Michelle Daggs Shot Put 40-10 2000
    11th Place Angie Dalke 3200 Meters 11:07.40
    12th Place Lexi Pappas 1600 Meters 5:03.64 2005
    15th Place Lexi Pappas 3200 Meters 11:04.87 2005
    19th Place Miranda Wilson Discus 111-06 2005
    16th Place 4X400 Meter Relay 3:58.13 2005

     

    Men’s Track & Field History
    League Championships
    Hayward Area Athletic League (HAAL) 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006
    Catholic Athletic League (CAL) 1969, 1977
    North Coast Section (NCS) Championships
    NCS – 2nd Place 2002, 2003
    Individual Records
    North Coast Section (NCS) Bay Shore Meet Record Holders
    No. 1 400m Relay 42:03 2002
    North Coast Section (NCS) All-Time Individual Record Holders
    No. 10 Daryl Hill 110 Hurdles 14:02 1981
    CIF State Meet Top Finishes
    2nd Place 4X400 Relay 1991
    3rd Place Boys Team 1992
    3rd Place Keir Gumbs Triple Jump 1992
    5th Place Adam Hearndon 800 Meters 1992
    6th Place 4×400 Relay 1992
    8th Place DeVante Dubose 400 Meters 2010
    9th Place Tim Wallach 800 Meters 2003
    10th Place 4×400 Relay 2002
     

    2015 Cross Country Schedule/Results

    Coed Varsity

    Last updated on 8/4/15 @ 1:22pm

    Overall Record: 0-0 **League Record: 0-0

    Click here for the Cross Country schedule with dismissal & bus departure times

    Day Date Time/Results Opponent Location
    Sat 09/12/2015 TBD Ed Sias Invitational Hidden Valley Park, Martinez
    Thu 09/17/2015 3:30pm WACC Meet #1 Garin Park, Hayward
    Sat 09/19/2015 All Day Nike Invitational Newhall Park, Concord
    Sat 09/26/2015 All Day Stanford Invitational Stanford Golf Course, Stanford University
    Thu 10/01/2015 3:30pm WACC Meet #2 Hayward High School
    Fri 10/16/2015 All Day Rough Rider Invitational Woodward Park, Fresno
    Thu 10/29/2015 3:30pm WACC Meet #3 Oyster Bay
    Sat 11/7/2015 All Day WACC League Championship Hayward High School
    Sat 11/21/2015 All Day NCS Championships Hayward High School
    Sat 11/28/2015 TBD CIF State Championships Woodward Park, Fresno

    2015 Track & Field Schedule/Results

    Coed Varsity

    Last updated on 3/20/15 @ 4:46pm

    Overall Record: 0-0 **League Record: 0-0

     

    Day Date Time/Results Opponent Location
    Tue 02/24/2015 4:00pm Scrimmage vs. California High School California High School
    Sat 02/28/2015 TBD Skyline Invitational Skyline High School
    Sat 03/07/2015 All Day Dan Gabor Invitational Amador Valley High School
    Sat 03/07/2015 All Day Sac State Invitational Sacramento State University
    Sat 03/14/2015 All Day San Rafael Twilight Relays San Rafael High School
    Thu 03/19/2015 3:30pm WACC vs. Alameda, Hayward, Berkeley Berkeley High School
    Sat 03/21/2015 All Day Dublin Distance Fiesta Dublin High School
    Sat 03/21/2015 All Day St. Francis Invitational (Mt. View) St. Francis High School – Mountain View
    Wed 03/25/2015 3:30 WACC vs. Castro Valley – Date changed from 4/30 Castro Valley High School
    Sat 03/28/2015 All Day OAL Relays Edwards Stadium (UC Berkeley)
    Wed 04/1/2015 3:30pm Away vs. San LeandroRescheduled to 4/23 Burrell Field (San Leandro)
    Sat 04/4/2015 All Day Stanford Invitational Stanford University
    Fri 04/10/2015 All Day Arcadia Invitational Arcadia High School
    Sat 04/11/2015 All Day Arcadia Invitational Arcadia High School
    Thu 04/16/2015 3:30pm WACC vs. HaywardCanceled Castro Valley High School
    Fri 04/17/2015 All Day Mt. SAC Relays Mt. San Antonio College
    Sat 04/18/2015 All Day Mt. SAC Relays Mt. San Antonio College
    Thur 04/23/2015 3:30pm Away vs. San Leandro Burrell Field (San Leandro)
    Sat 04/25/2015 All Day Norcal Frosh/Soph Championships Dublin High School
    Thu 04/30/2015 3:30 WACC vs. Castro Valley – Moved to 3/25 Castro Valley High School
    Sat 05/2/2014 All Day Sacramento MOC American River College
    Sat 05/9/2014 TBD WACC Frosh/Soph Championships Piedmont High School
    Thu 05/14/2015 1:00pm WACC Championships – Trials Burrell Field
    Sat 05/16/2015 11:00am WACC Championships – Finals Burrell Field
    Sat 05/23/2015 TBD NCS – Bay Shore Area Meet Castro Valley High School
    Fri 05/29/2015 TBD NCS – Meet of Champions (Trials) Edwards Stadium (UC Berkeley)
    Sat 05/30/2015 TBD NCS – Meet of Champions (Finals) Edwards Stadium (UC Berkeley)
    Fri 06/05/2015 TBD CIF State Championship – Trials Buchanan High School
    Sat 06/06/2015 TBD CIF State Championship – Finals Buchanan High School

    2014 Track & Field Schedule/Results

    Coed Varsity

    Last updated on 2/12/14 @ 9:34am

    Overall Record: 0-0 **League Record: 0-0

    Day Date Time/Results Opponent Location
    Sat 02/22/2014 TBD Skyline Invitational Skyline High School
    Thu 02/27/2014 4:00pm Away vs. California High School California High School
    Sat 03/01/2014 All Day Dan Gabor Invitational Amador Valley High School
    Sat 03/08/2014 All Day San Rafael Twilight Relays San Rafael High School
    Sat 03/15/2014 All Day Dublin Distance Fiesta Dublin High School
    Sat 03/15/2014 All Day St. Francis Invitational (Mt. View) St. Francis High School – Mountain View
    Thu 03/27/2014 3:30pm Away vs. San Leandro Burrell Field (San Leandro)
    Thu 04/02/2014 3:30pm Away vs. Castro Valley & Hayward Castro Valley High School
    Wed 04/16/2014 3:30pm Away vs. Berkeley & Alameda Berkeley High School
    Sat 04/26/2014 All Day Norcal Frosh/Soph Championships Dublin High School
    Sat 05/10/2014 TBD WACC Frosh/Soph Championships Piedmont High School
    Thu 05/15/2014 1:00pm WACC Championships – Trials Burrell Field
    Sat 05/17/2014 11:00am WACC Championships – Finals Burrell Field
    Sat 05/24/2014 TBD NCS – Bay Shore Area Meet Castro Valley High School
    Fri 05/30/2014 TBD NCS – Meet of Champions (Trials) Edwards Stadium (UC Berkeley)
    Sat 05/31/2014 TBD NCS – Meet of Champions (Finals) Edwards Stadium (UC Berkeley)
    Fri 06/06/2014 TBD CIF State Championship – Trials Buchanan High School
    Sat 06/07/2014 TBD CIF State Championship – Finals Buchanan High School

    2013 Cross Country Schedule

    Click here for the most current schedule for the upcoming season

    2014 Cross Country Schedule/Results

    Coed Varsity

    Last updated on 8/4/14 @ 2:47am

    Overall Record: 0-0 **League Record: 0-0

    Click here for the Cross Country schedule with dismissal & bus departure times

    Day Date Time/Results Opponent Location
    Sat 09/13/2014 TBD Ed Sias Invitational Hidden Valley Park, Martinez
    Thu 09/18/2014 4:00pm WACC Meet #1 vs. Alameda, San Leandro,

    and San Lorenzo

    Garin Park, Hayward
    Sat 09/20/2014 All Day Nike Invitational Newhall Park, Concord
    Sat 09/27/2014 All Day Stanford Invitational Stanford Golf Course, Stanford University
    Thu 10/02/2014 All Day WACC Meet #2 vs. Berkeley, Castro Valley,

    and Tennyson

    Canyon Middle School, Castro Valley
    Sat 10/11/2014 All Day Clovis Invitational Woodward Park, Fresno
    Thu 10/16/2014 3:30pm WACC Meet #3 vs. Piedmont, Mt. Eden,

    and Encinal

    Hayward High School
    Thu 10/30/2014 3:30pm WACC Meet #4 vs. Arroyo and Hayward Oyster Bay, San Leandro
    Sat 11/08/2014 3:30pm WACC League Championship Hayward High School
    Sat 11/22/2014 All Day NCS Championships Hayward High School
    Sat 11/29/2014 TBD CIF State Championships Woodward Park, Fresno

    2014 Track & Field Schedule/Results

    Coed Varsity

    Last updated on 2/12/14 @ 9:34am

    Overall Record: 0-0 **League Record: 0-0

    Day Date Time/Results Opponent Location
    Sat 02/22/2014 TBD Skyline Invitational Skyline High School
    Thu 02/27/2014 4:00pm Away vs. California High School California High School
    Sat 03/01/2014 All Day Dan Gabor Invitational Amador Valley High School
    Sat 03/08/2014 All Day San Rafael Twilight Relays San Rafael High School
    Sat 03/15/2014 All Day Dublin Distance Fiesta Dublin High School
    Sat 03/15/2014 All Day St. Francis Invitational (Mt. View) St. Francis High School – Mountain View
    Thu 03/27/2014 3:30pm Away vs. San Leandro Burrell Field (San Leandro)
    Thu 04/02/2014 3:30pm Away vs. Castro Valley & Hayward Castro Valley High School
    Wed 04/16/2014 3:30pm Away vs. Berkeley & Alameda Berkeley High School
    Sat 04/26/2014 All Day Norcal Frosh/Soph Championships Dublin High School
    Sat 05/10/2014 TBD WACC Frosh/Soph Championships Piedmont High School
    Thu 05/15/2014 1:00pm WACC Championships – Trials Burrell Field
    Sat 05/17/2014 11:00am WACC Championships – Finals Burrell Field
    Sat 05/24/2014 TBD NCS – Bay Shore Area Meet Castro Valley High School
    Fri 05/30/2014 TBD NCS – Meet of Champions (Trials) Edwards Stadium (UC Berkeley)
    Sat 05/31/2014 TBD NCS – Meet of Champions (Finals) Edwards Stadium (UC Berkeley)
    Fri 06/06/2014 TBD CIF State Championship – Trials Buchanan High School
    Sat 06/07/2014 TBD CIF State Championship – Finals Buchanan High School

    2013 Cross Country Schedule

    Click here for the most current schedule for the upcoming season

    Links to Invitational Websites:

    Link to Bishop O’Dowd Team Results Database:

    2015 Track Roster

    Men

    Name (First & Last) Yr. Previous School
    Zyhir Brown 12 St. Leo the Great School, Oakland
    Colin Burke 12 Harvest Park, Pleasanton
    Sean Burke 12 Harvest Park, Pleasanton
    Jacob Castaneda 12 Calvary Lutheran School
    Riley Cooke 12 Prospect-Sierra Middle School, El Cerrito
    Kent Ellison 12 St. Paul’s Episcopal School, Oakland
    Bryce Grandison 12 Head Royce School, Oakland
    Justin Jones 12 All Saints School, Hayward
    Dingane Kendricks 12 American Indian Charter School, Oakland
    Josh Pagila 12 Lincoln Middle School, Alameda
    Ryan Poon 12 Chinese Christian School
    Travis Robertson 12 Canyon Middle School, Castro Valley
    Richard Atthowe 11 Calvary Lutheran School
    Nick Downs 11 Redwood Day School, Oakland
    Clayton Crowell 11 Zion Lutheran School, Oakland
    Camilo Eifler 11 Other – School Not Listed
    Victor Flint 11 Zion Lutheran School, Oakland
    Damani Ballard 11 Other – School Not Listed
    Ethan Baker-Greene 11 Other – School Not Listed
    Nick Desler 10 Corpus Christi School, Piedmont
    Aaron Gonzalez 10 Our Lady of Grace School, Castro Valley
    Thomas McMaster 10 Montera Middle School, Oakland
    Tamarik Rabb 10 Montera Middle School, Oakland
    Andrew Pike 10 Montera Middle School, Oakland
    Aaron Jones 10 Other – School Not Listed
    Terrell Davis 10 Other – School Not Listed
    Jonathan Anene 10 Calvary Lutheran School
    Khukheper Awakoaiye 9 Ile Omode School, Oakland, CA
    Walter Garner 9 Assumption School, San Leandro
    Cole Kretlow 9 St. Theresa Elementary School, Oakland
    Ben Samuels 9 Edna Brewer Middle School, Oakland
    Ben Porter 9 Park Day School, Oakland
    Kian Nouri 9 Hillcrest Middle School, Oakland
    Ryan Hunt 9 Hillcrest Middle School, Oakland
    Coaching Staff
    Jamal Cooks – Head Coach
    David Okikawa – Assistant Coach
    Tony Green – Assistant Coach
    Hillary Kigar – Assistant Coach
    Karla Jones – Assistant Coach
    Laron McCoy – Assistant Coach

    Women

    Name (First & Last) Yr. Previous School
    Julia Cooke 12 Prospect-Sierra Middle School, El Cerrito
    Alison Heywood 12 Julia Morgan School for Girls, Oakland
    Jamie Jenkins 12 Acts Christian Academy
    Meredith Nix 12 Montera Middle School, Oakland
    Jamie Jenkins 12 Acts Christian Academy
    KaRa Awakoaiye 11 Ile Omode School, Oakland, CA
    Janee Knox 11 Acts Christian Academy
    Alexius Loman 11 Redwood Christian School, Castro Valley
    Natalie Mitchell 11 St. Clement School, Hayward
    Lauren Petry 11 Other – School Not Listed
    Martina Daniel 11 Canyon Middle School, Castro Valley
    Natalia Brusco 10 Canyon Middle School, Castro Valley
    Juliana Diaz 10 Julia Morgan School for Girls, Oakland
    Linnea Gullikson 10 Black Pine Circle Day School, Berkeley
    Madeline Murphy 10 Corpus Christi School, Piedmont
    Bridget Nix 10 Montera Middle School, Oakland
    Kaelyn Shirley 10 Canyon Middle School, Castro Valley
    Hana Johnson 10 Alvarado Niles Middle School, Union City
    Jourdan Amen 10 Montera Middle School, Oakland
    Madeline Farrington 10 Head Royce School, Oakland
    Devon Flynn 10 Julia Morgan School for Girls, Oakland
    Lily Rodriguez 10 Other – School Not Listed
    Emma Wawrzynek 10 School of the Madeleine, Berkeley
    Danielle West 10 Julia Morgan School for Girls, Oakland
    Grace Taylor 10 Lincoln Middle School, Alameda
    Lauryn Moore 10 Edna Brewer Middle School, Oakland
    Tierra Robinson-Jones 9 Ile Omode School, Oakland, CA
    Olivia Duff 9 Redwood Day School, Oakland
    Marnae Glover 9 Other – School Not Listed
    Madison Burke 9 Harvest Park, Pleasanton
    Maeve Kelly 9 Julia Morgan School for Girls, Oakland
    Karayah Gibbs 9 Zion Lutheran School, Oakland
    Christine Clark-Landry 9 St. Theresa Elementary School, Oakland
    Maya Jenkins 9 Ile Omode School, Oakland, CA
    Zahara Norris 9 Assumption School, San Leandro
    Coaching Staff
    Jamal Cooks – Head Coach
    David Okikawa – Assistant Coach
    Tony Green – Assistant Coach
    Hillary Kigar – Assistant Coach
    Karla Jones – Assistant Coach
    Laron McCoy – Assistant Coach

    2014 Cross Country Roster

    Men

    Name Yr. Previous School
    Colin Burke 12 Harvest Park
    Sean Burke 12 Harvest Park
    Jacob Castaneda 12 Calvary Lutheran
    Riley Cooke 12 Prospect-Sierra Middle School
    Sean Ekstrand 12 Prospect-Sierra Middle School
    Charley Nordin 12 Chipman Middle School
    Josh Pagila 12 Lincoln Middle School
    Ryan Poon 12 Chinese Christian School
    Matrix Shimizu 12 Chinese Christian School
    Bryce DeWitt 11 Assumption School
    Nick Downs 11 Redwood Day School
    Matthew Saccomanno 11 All Saints School
    Aaron Gonzalez 10 Our Lady of Grace School
    Noah Linde 10 Montera Middle School
    Thomas McMaster 10 Montera Middle School
    Nathan Savant 10 Pacific Boychoir Academy
    Michael Straus 10 Black Pine Circle Day School
    Steven Tang 10 Yew Chung International School
    Ryan Hunt 9 Hillcrest Middle School
    Cole Kretlow 9 St. Theresa  Elementary
    Kian Nouri 9 Hillcrest Middle School
    Benjamin Samuels 9 Edna Brewer Middle School
    Dominic Wong 9 Montera Middle School
    Derick Chan 9 Montera Middle School

    Boys’ Team Captains: Colin Burke, Sean Burke

    Women

     

    Name Yr. Previous School
    Madeline Allison 12 Hillcrest Middle School
    Alyssa Byer 12 Redwood Day School
    Zhanna Cadwalader 12 St. Theresa Elementary School
    Julia Cooke 12 Prospect-Sierra Middle School
    Alison Heywood 12 Julia Morgan School for Girls
    Meredith Nix 12 Montera Middle School
    Gabrielle Powerll 12 St. Phillip Neri School
    Borami Schwartz 12 Principled Academy
    Malia Aker 10 Assumption School
    Jourdan Amen 10 Montera Middle School
    Natalia Brusco 10 Canyon Middle School
    Juliana Diaz 10 Assumption School
    Madeleine Farrington 10 Head Royce School
    Devon Flynn 10 Julia Morgan School for Girls
    Maria Gee 10 Corpus Christi Elementary School
    Linnea Gullikson 10 Black Pine Circle Day School
    Jalyn Jackson 10 St. Clement School
    Sheridan Kroll 10 Canyon Middle School
    Madeleine Murphy 10 Corpus Christi Elementary School
    Bridget Nix 10 Montera Middle School
    Kaelyn Shirley 10 Canyon Middle School
    Grace Taylor 10 Lincoln Middle School
    Beatrice Velline 10 Oakland Middle School
    Emma Wawrzynek 10 School of the Madeleine
    Cosette Backus 9 Julia Morgan School for Girls
    Madison Burke 9 Harvest Park School
    Olivia Duff 9 Redwood Day School
    Cecilia Garofolic 9 Julia Morgan School for Girls
    Maeve Kelly 9 Julia Morgan School for Girls
    Yujia Li 9 Beijing No. 2 Junior High School, China
    Tierra Robinson-Jones 9 Ile Monde

    Girls’ Team Captains: Alyssa Byer, Julia Cooke

    Team Manager: Charley Nordin

    Team Photographer: Matrix Shimizu

    Team Parent-Manager: Maggie Cooke

     


    Thank you for helping us keep our records current. If you have any updates or additions to our list, please email Carlos Arriaga, Associate Athletic Director at carriaga@bishopodowd.org. Go Dragons!

    Year Name College Event
    2013 Eugene Hamilton III UC Berkeley Mid-Distance/CC
    Keisha May UC Riverside Mid-Distance
    2012 Jonathan DeGroot University of Redlands Mid Distance/CC
    Allison Devlin UC Santa Cruz Distance/CC
    Marie Diaz UC San Diego Distance/CC
    Samuel Kane Cal Poly-SLO Mid Distance/CC
    Karsten Kaufmann Chico State Distance/CC
    Angelina Nuti University of Redlands Cross Country
    2011 Kaitlyn Spees Claremont Mudd Scripps Distance
    Ahmbria Ross UC Riverside Sprints
    2009 Damajeria Dubose UC Riverside Distance
    Lia Rivers-Birt Cal Poly-SLO Mid Distance
    Chad Jones UC Berkeley Hurdles, Sprints
    Laurenia Toler UC Berkeley Hurdles
    2008 Shane Mullany-Banks University of Louisville/
    CSU Northridge
    Sprints
    Brazile Clark UC Berkeley Sprints
    Alexi Pappas Dartmouth / Oregon Distance
    Ronald James University of Alabama Jumps
    Marcus Harrison Howard University Hurdles
    2007 Megan McFarland UC Riverside Sprints/Throws
    Miranda Wilson Miami Throws
    Jackie Lynch Santa Clara Sprints
    Jennifer Hinds Santa Clara Sprints
    Maurita Toler UC Berkeley Sprints
    2006 Ariel Wright Brown University/USC Distance/CC
    Ben Gutierrez Harvard University Distance/CC
    2005 Madiera Macedo Sacramento State Sprints
    2004 Chris Wong MIT Distance/CC
    Vince D’Onofrio Sacramento State/
    University of Oregon
    Distance/CC
    Jarad Walls Sacramento State Jumps
    2003 David Green Sacramento State Sprints
    Petulisa Mausia San Francisco State Throws
    2002 Allyson Criner Univ of North Carolina Throws
    Danila Musante Harvard (Captain) Distance/CC
    Brandon Jones Fresno State Sprints
    Kevin Holloway Fresno State Distance/CC
    Jason Myers CSU Stanislaus Throws
    Inman Breaux USC Jumps
    Kachi Emeh San Francisco State Jumps/Sprints
    Matt Fountaine University of Washington Sprints
    EJ Emeh San Francisco State Throws
    Kelsey Barale Carleton College Distance/CC
    Monica Green UC Berkeley Sprints
    Christen Tucker Syracuse University Sprints
    2001 Brian Moon UC Davis Throws
    2000 Michelle Daggs Cal Poly SLO Throws
    1999 Ola Adeniji UCLA Sprints
    Erin Dangerfield Nevada Las Vegas Sprints
    Jonathan Davis Sacramento State Sprints
    Nick Mazur UC Berkeley Sprints
    Tim McGallian Sacramento State Throws
    Adam Shaffer UC Berkeley Distance/CC
    1997 Venus James UCLA Jumps
    1996 Turshika Bennett University of Arizona/
    Oregon State
    Sprints
    Ayana Grant Georgia Tech Hurdles
    1995 Jamila Churchill UC Berkeley High Jump
    Michelle Jones UC Berkeley Throws
    Alex Teekell Stanford Distance/CC
    1994 Bisa Grant UCLA Sprints/Hurdles
    Angelica Randall UC Berkeley Distance/CC
    Nate Giovanetti REED – Oregon Vault
    1993 Miesha Marzell Georgetown Distance/CC
    1992 Lesa Parker Arizona State Sprints
    Aisha Sims UCLA High Jump/Hurdles
    Angie Dalke William & Mary Distance/CC
    Kier Gumbs Ohio State Jumps
    1989 Leon Rountree USC Sprints
    1989 Adrianne Hopper UCLA Sprints/Jumps
    1988 Michelle Decoux USC Hurdles
    Freeman Baysinger Humboldt State Hurdles
    1987 Geof Sims UC Berkeley Sprints
    Maya Green UC Berkeley Sprints
    Adam Herndon Ohio State Mid Distance
    Jake Bouey Cal Poly-SLO Distance/CC


    Contacts

    Director of Cross Country / Track & Field

    Jamal Cooks, Ph.D. (Read Bio)
    (510) 708-0344
    Email

    Head Cross Country Coach

    Hillary Kigar
    Email

    Assist. Coaches

    Karla Jones

    Tony Green (Read Bio)


    Finding God in All Things

    9500 Stearns Ave | Oakland, CA 94605 | Phone: (510) 577-9100 | Fax: (510) 638-3259